Gleba – organizm ogrodu

Gleba jest nazywana organizmem ogrodu i ten termin wcale nie jest przesadzony. To właśnie od gleby wszystko się zaczyna i ma to duży wpływ na cały ogród. Odpowiednio zadbana gleba da duży plon i zapewni poprawny wzrost naszych roślin dostarczając im składniki pokarmowe, wodę oraz tlen. Warto więc zadać sobie pytanie – jak o nią zadbać?

 

W celu użyźnienia gleby można rozłożyć dodatkową warstwę gleby (żyźniejszą), na tą którą mamy. Można też zaplanować nawożenie gleby, co pomoże uzupełnić ważne minerały. Zalecana grubość nałożonej warstwy to około 25 centymetrów (zwłaszcza jeżeli podłoże jest bardzo zniszczone). Natomiast nawóz zwany też materią organiczną poprawia właściwości fizyczne gleby, takie jak dostępność powietrza i wody, umożliwiając zdrowy wzrost korzeni roślin w ogrodzie. Materia organiczna składa się z żywych korzeni roślin i organizmów, rozkładających się pozostałości roślinnych i zwierzęcych w różnych stadiach rozkładu oraz enzymów wydzielanych przez organizmy glebowe, które działają jak klej wiążący cząsteczki gleby.

Wyróżnia się około 14 składników odżywczych, które są niezbędne do odpowiedniego wzrostu roślin. Można podzielić je na grupy. Elementy potrzebne w dużych ilościach to: węgiel, tlen i wodór (pochodzą najczęściej z wody), azot, fosfor i potas (można zaleźć często w nawozach). W mniejszych elementach to: żelazo, mangan, molibden, chlor, bor, miedź i cynk. 

Drugą ważną rzeczą w poprawie gleby jest sprawdzenie odczynu pH. Określa on stężenie jonów wodorowych gleby. Gleba może być zasadowa lub kwaśna. Z podłoża kwaśnego trudno jest pobierać roślinom składniki odżywcze. Związki chemiczne mają trudność rozpuszczać się w wodzie, a pożytecznym mikroorganizmom grozi wyginięcie. Aby zaradzić temu problemowi zaleca się wapnowanie gleby (górną warstwę ziemi należy wymieszać z nawoezm wapniowym). Jeżeli twoja gleba jest raczej piaszczysta, zabieg ten najlepiej wykonać wczesną wiosną. Jeżeli jednak twoja gleba jest gliniasta, zadbaj o to jesienią. Pamiętaj jednak o tym, że część roślin preferuję kwaśną glebę. 


Opublikowano

in

by

Tags:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *