Różany ogród

Róża jest bardzo częstym wyborem, jeżeli chodzi o kwiaty w ogrodzie. Nie ma w tym nic dziwnego, róża niesie ze sobą uniwersalną wiadomość o miłości, symbolizuję również piękno i zaufanie. Różne kolory niosą inne, wyjątkowe znaczenie. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach wprowadzając ten kwiat do swojego ogrodu. 

Wybierając róże, trzeba zwrócić uwagę na to do jakiego typu należą. Każdy kwiat ma lekko inne właściwości i wymagania pielęgnacji, czy odporność na warunki atmosferyczne. Popularność tej rośliny wpłynęła na różne odmiany. Stworzyła się więc potrzeba na przyporządkowanie kilku głównych podstawowych grup, aby ułatwić ogrodnikom uprawę. 

Można wyróżnić róże wielkokwiatowe, które można też spotkać pod nazwą szlachetne. Chociaż ich duże, pojedyncze, kwiaty wprawiają wielu w zachwyt, kiedy te rosną na grubym, sztywnym pędzie, to jednak stawia wysokie wymagania, jeżeli chodzi o uprawę, wrażliwość na warunki atmosferyczne i szybkość w łapaniu chorób. 

Inną odmianą są róże wielokwiatowe. W przeciwieństwie do wielkokwiatowych, nie są tak duże i imponujące wyglądem, jednak kwitną niemal cały sezon, są dość wytrzymałe, potrafią pojawiać się na pędach w dużej ilości, co nadaje im uroku. 

Róże pnące się trudno pomylić z innymi, ze względu na ich nawet kilkumetrowe łodygi. Kwiaty te wymagają podpory, jednak nie jest to ich wada, a zaleta, którą warto wykorzystać przy ozdobieniu jakiejś części ogrodu. 

Róże miniaturowe cechują się swoim niewielkim rozmiarem. Są głównie przeznczone do uprawy w wszelkiego rodzaju pojemnikach, jest to szczególnie ważne, ponieważ kwiaty te źle znoszą niskie temperatury. 

Jeżeli chodzi o samą uprawę tego kwiatu, pomimo ich różnic cechą wspólną jest zdecydowanie to, że większość róż lubi dobrze nasłonecznione miejsca, lub lekko zaciemnione. Światło słoneczne powinno oświetlać różę przez co najmniej pół dnia. Kolejną istotną cechą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest gleba. Róże słabo rosną w ziemi gliniastej i piaszczystej. Zły wpływ na róże ma również podmokła ziemia, taka, która jest szczególnie narażona na zalanie przez deszcz. Warto zwrócić również uwagę na to, aby rośliny te nie rosły w miejscach, gdzie występują często przeciągi. 

Swoje kaprysy w uprawie zdecydowanie wynagradzają swoim pięknem, wyjątkowym zapachem i różnorodnością barw, w który mogą wyposażyć ogród. 


Opublikowano

in

by

Tags:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *