Własny ogród – pierwsze kroki

Zakładanie własnego ogrodu jest długotrwałym procesem, który wymaga czynnego zaangażowania ze strony osoby, która zaczyna pracę nad tym projektem. Piękny ogród zaczyna się od naszego pomysłu i wizji, ale jest wiele czynników, o które musimy zadbać zanim zaczniemy przekuwać to wyobrażenie w rzeczywistość. 

W pierwszych krokach warto zastanowić się jaką funkcję będzie spełniał ogród, ponieważ wiele od tego zależy. 

Ogród może pełnić funkcję głównie rekreacyjną. Zazwyczaj jest to przestrzeń przeznaczona na miejsce do grillowania, opalania lub taka, w której wolny czas spędzają dzieci (np. grając w piłkę). 

Inni tworzą w tym miejscu przestrzeń do uprawiania własnych warzyw i owoców. Kolejną możliwością jest ukształtowanie dekoracyjne terenu, który potem pełni głównie funkcję reprezentacyjną. Ogród może być również mieszanką wszystkich opcji wymienionych wcześniej.

Warto również rozważyć, ile pracy chcemy włożyć w ogród, czy stanie się to naszym nowym hobby, czy jednak nie chcemy poświęcać na to za dużo czasu? 

Drugim ważnym krokiem jest zbadanie naszego terenu. Chodzi o zastanowienie się nad tym jakie mamy ukształtowanie terenu, jaki jest nasz lokalny klimat, jakie właściwości ma nasza gleba, jakie jest nasłonecznienie w różnych miejscach ogrodu. Jest to ważne ze względu na to, że ogród to żywy ekosystem i dużo zależy od tego, żeby nie zastanawiać się tylko, co chcemy posadzić w naszej przestrzeni, ale również czy rośliny te mają szanse na przetrwanie w tym konkretnym ułożeniu. 

Dodatkowo zawsze warto pamiętać o tym, że rośliny rosną, co może wpływać potem na nasz teren (powstawanie cienia, korytarze korzeni). 

Kiedy nie masz doświadczenia, warto wyobrazić sobie, że ogród to przestrzeń zamknięta, a naszym zadaniem jest odpowiednie rozmieszczenie konkretnych elementów. Zadbaj o to, aby nie sadzić roślin zbyt blisko siebie, rozrastające się rośliny szybko zajmą wolną przestrzeń. Zbyt dużo roślin w jednym miejscu sprawi, że te zaczną konkurować o przestrzeń, co zmusi nas do usunięcia części z nich. Planowanie można zacząć na zwykłej kartce papieru, wyznaczając granice rabatek i trawników. 

Zaplanuj układ dróg w swoim ogrodzie i z czego będą zrobione – trawa, żwir, drewno, a może płytki. Dróżki są równie ważne, jak same rośliny. Mogą odgrywać dużą rolę jako walor estetyczny. Dodatkowo rośliny nie powinny nachodzić zbyt na tą przestrzeń. 

Jakie rośliny wprawiają cię w dobry nastrój? Jak widzisz swój ogród? Może chcesz przepełnić przestrzeń zielenią albo wypełnić kolorami? 

Miłej zabawy i powodzenia 


Opublikowano

in

by

Tags:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *